Tadż Mahal
Bez wątpienia jedną z najwspanialszych budowli na całym świecie jest majestatyczna świątynia Tadż Mahal. Biały budynek z imponującymi kopułami stanowi symbol całych Indii. Każdego dnia około 25-35 tysięcy zwiedzających przybywa tam po to, by móc zobaczyć ją z bliska. Tadż Mahal leży w zachodniej części Niziny Gangesu, w mieście Agra.
Najsłynniejszy budynek Indii posiada cebulastą kopułę o wysokości 24,5 m i średnicy 17,7 m. Świątynię wybudował Szahdżahan na cześć swojej przedwcześnie zmarłej żony. Przy budowie mauzoleum pracowali architekci i rzeźbiarze z Turcji, Persji oraz Samarkandy. Wnętrza natomiast projektował dekorator pochodzący z Wenecji.
Tadż Mahal zostało wybudowane z białego marmuru, którego powierzchnię zdobią kamienie szlachetne i półszlachetne. Prace nad wznoszeniem obiektu trwały do 1648 roku, jednak otaczające świątynię budynki ukończono pięć lat później. Wielka brama, czyli wejście do świątyni, jest symbolem wrót do Raju. Udział w powstawaniu mauzoleum brało około dwudziestu tysięcy robotników.